Henna na vlastné… vlasy

Henna na vlastné… vlasy
Radi by ste vyskúšali prírodné farbenie vlasov, ale s hennou ešte nemáte skúsenosti? Bojíte sa, že vám nechytí? Alebo, že je jej aplikácia veľmi zložitá? Vôbec nie! Poďte sa presvedčiť, že sú všetky obavy zbytočné a vyskúšajte s nami hennu na vlastné... vlasy.Viac informácií
Suroviny pre tento receptHennaĎalšie prírodné farby na vlasyPlastová lyžica
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Henne sa veľa ľudí vyhýba. Neveria, že prírodná farba chytí. Alebo sa desí toho, že po jej použití budú vlasy veľmi tmavé, hrdzaté alebo, nedaj, bože, zelené. Myslí, že sa hennou sami skrátka zafarbiť nezvládnu. Opak je ale pravdou!

Hennu sme vyskúšali, všetko zdokumentovali a vytvorili malého radcu, ktorý snáď pomôže všetkým, ktorí sa na prvé farbenie vlasov hennou ešte len chystajú.

Čo je to?

Henna ako taká je tropická rastlinka, ktorá sa správne nazýva Hennovník biely . Práve prášok z neho, ktorý vlasy alebo kožu zafarbí do mahagónova, rezata či oranžova, je základom všetkých odtieňov henny. Aby sa vytvorili aj ďalšie farby a odtiene, hennový základ sa mieša s ďalšími bylinkami. Henna blond v sebe schováva napríklad harmanček a kurkumu, v henne hnedej nájdete kávu alebo čaj, av čiernej henne zase indigo.

Henna je teda bezpečná, efektívna, lacná a úplne prírodná alternatíva ku konvenčným farbám na vlasy.

Čo to vie?

Hennu milujeme nielen preto, že vlasy nádherne zafarbia. Tiež ich regeneruje, spevňuje a hydratuje. Upokojuje vlasovú pokožku, podporuje zdravý rast vlasov, má hojivé a antibakteriálne účinky. Pomôže v boji proti lupinám, pri ekzémoch, alergiách alebo rôznych zápaloch kože. Pri pravidelnom používaní henny vlasy rastú rýchlejšie, av kombinácii s prírodnou kozmetikou môže henna obmedziť alebo dokonca zastaviť nadmerné padanie vlasov. Vlasy ošetrené hennou sú navyše nepochybne lesklejšie, pevnejšie, zdravšie a menej sa strapatia.

Prečo je henna lepšia, než bežné farby na vlasy?

Farby na vlasy, ktoré všetci dobre poznáme z drogérie alebo od kaderníka, obsahujú mix chemikálií, ktoré narušia štruktúru vlasu, čo umožní to, že sa vlas zafarbí. Tak teda celkom jednoducho dosiahneme požadovanú farbu, ale za cenu toho, že chemikálie poškodia ochrannú vrstvu vlasu. To potom vedie k tomu, že sa kožný maz nedostáva dole ku končekom, ktoré sa preto po bežnom farbení spravidla začnú rýchlo strapkať, a pretože vlas nie je hydratovaný a vyživený po celej svojej dĺžke, kadere sú suché a lámavé. Syntetické látky v konvenčných farbách na vlasy tiež môžu spôsobovať alergické reakcie, vyrážky alebo podráždenie, ktoré môžu viesť k vážnym problémom.

Henna je na rozdiel od bežných farieb bezpečná, šetrná a úplne prírodná. Kadere nijako nepoškodia, ale naopak každý vlások obalí a funguje tak ako ochranná vrstva. Nič nenaruší, nemení štruktúru alebo pigment vlasu. Henna sa nevymýva, ako je to u bežných farieb, jej intenzita iba postupne slabne, a odrasty teda nie sú tak viditeľné.

Veľkým plusom henny je aj jej vôňa. Buďme k sebe úprimní, klasické farby na vlasy jednoducho smrdia… Henna vonia po bylinkách, niekto v nej cíti seno, niekto zase sypaný zelený čaj. Nech už v jej vôni nájdete čokoľvek, rozhodne vás nečaká žiadna bolesť hlavy spôsobená zápachom peroxidu, pálenie očí, ani svrbenie v nose kvôli agresívnym chemikáliám.

Čo je potrebné pri farbení?

Pripravte si rukavice, sklenenú misku, drevenú alebo plastovú lyžicu (henna by nikdy nemala prísť do kontaktu s kovom), starý uterák, varnú kanvicu alebo vodný kúpeľ, teplomer a štetec na nanesenie henny.

Prvýkrát

Pokiaľ hennu používate prvýkrát, pre pokoj duše odporúčame farbu najskôr vyskúšať na skúšobnom pramienku, a to najmä pokiaľ ste doteraz používali klasickú farbu na vlasy. Malé množstvo henny teda pripravte podľa nášho návodu a naneste ju na pramienok vlasov. Nechajte pôsobiť asi 3 hodiny, a potom umyte pomocou šampónu bez silikónov. Farba sa bude ešte asi 24 hodín ustaľovať. Ak ste na druhý deň s farbou spokojní, pustite sa do celej hlavy. 🙂

Farbenie hennou krok za krokom

Nasypte hennu do nekovovej misky a postupne prilievajte vodu ohriatu na požadovanú teplotu (tá je napísaná v návode alebo na obale henny). Tento krok nepodceňujte, teplota vody ovplyvní výslednú farbu vlasov.

Dobre miešajte. Vodu do prášku prilievajte po troškách tak dlho, pokiaľ henna nebude mať konzistenciu asi ako rozpustená čokoláda.

Hennu rovnomerne naneste na mokré vlasy.

Keď sú všetky vlasy pekne pokryté hennou, zabaľte ich do alobalu, igelitu alebo si nasaďte kúpaciu čiapku. Chceme, aby vlasy boli v teple. Zakryté vlasy môžete ešte zabaliť do starého uteráka.

Nechajte pôsobiť aspoň 45 minút, najlepšie však 2 hodiny. Pretože henna vlas nepoškodí, nemusíte sa báť ju na vlasoch nechať ešte trochu dlhšie, odtieň bude intenzívnejší.

Potom hennu zmyte a vlasy si umyte šampónom bez silikónov.

Pred a po: Voono – Light brown)

Pred a po: Voono – Dark brown

Tipy a triky

Pokiaľ nemáte naozaj dlhé a husté vlasy, rozhodne pri jednom farbení nespotrebujete celé balenie henny. Na vlasy po ramená použijete asi tretinu balíčka, na vlasy po lopatky asi polovicu. Pokiaľ budete henny potrebovať viac, jednoducho si primiešate.

Pred aplikáciou henny si krk, čelo a líniu uší natrite olejom alebo krémom. Vyhnete sa tak zafarbeniu kože.

Aby henna zostala teplá, nechajte mištičku s farbou vo vodnom kúpeli.

Dobre pripravená henna sa nedrobí, ani z vlasov nesteká. Ak je pasta veľmi suchá, prikvapnite trošku vody, ak je veľmi riedka, pridajte trošku henny.

Nespáľte sa. Hoci sa henna aplikuje na vlasy teplá, neznamená to, že ju musíte na vlasy nanášať horúcou. Pokiaľ vám teplota farby bude nepríjemná, nechajte ju chvíľku vychladnúť, nič sa nestane.

Pri a po farbení používajte starý alebo tmavý uterák. Farba bude 2-3 umytí púšťať.

Zaobstarajte si šampón a kondicionér bez silikónov. Prípravky sa silikóny vlas obalia a henna nechytí, a to nechceme.

Henna sa skvele dopĺňa so šampukmi a šampónmi, ktoré hennu obsahujú. Nájdete u nás variant ako pre plavovlásky, tak pre brunetky. Farba vlasov bude intenzívnejšia a dlhšie vydrží.

Hrajte sa, výslednú farbu vlasov môžete sami ovplyvniť. Experimentujte s teplotou vody, časom pôsobenia, alebo do henny pridajte niektorý z prírodných práškov, napríklad škoricový, orechový a indigo, vykúzli na vlasoch iný odtieň. Vyskúšajte ďalšie prírodné farby na vlasy, ako je rhapnotic pre blondínky alebo katam pre brunetky.

Užite si to. Farbenie hennou je zábava. Pozvite kamarátku, mamičku alebo dcéru, dajte si niečo dobré a celú procedúru si užite spoločne.

A čo vy a henna? Používate ju už dlho alebo sa na prvé farbenie ešte len chystáte? Podeľte sa s nami o skúsenosti, možno pomôžu ostatným. Všetky vaše rady radi zverejníme! 🙂

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko