Harmančekový krém na všetko od Štumbyny

Harmančekový krém na všetko od Štumbyny
Harmančeka nie je nikdy dosť! Parádny recept na krém, v ktorom táto bylinka hrá hlavnú, si pre nás pripravila aj Janička, ktorá na svojom blogu tvorí zázraky z prírodnej kozmetiky. Ďakujeme!Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Harmančekový krém

Harmanček je jedna z mojich najobľúbenejších byliniek. Milujem jeho vôňu, vzhľad a hlavne účinky. Celý rok si z neho robím čaje. Pridávam ho do mydiel, tuhých šampónov, octových oplachov, olejov a tiež do krémov a mastí. Jediná jeho nevýhoda je, že sa dá zbierať iba pár týždňov v roku a preto ho nikdy nemám dostatok.

Účinky harmančeka v kréme:

Upokojuje, pôsobí protizápalovo, uľavuje od bolesti a zlepšuje hojenie rán. Je to jedna z mála bylín, ktorú môžete používať bez obmedzení a je vhodná aj pre deti a tehotné.

12efaa_f3cee82da6594e20b5533552839ac15d~
 
 

Čo budeme potrebovať?

- 3 lyžice bambuckého masla

- 2 lyžice mandľového oleja

- 2 lyžice kokosového oleja

- 2 lyžice sušeného harmančeka

- 1/3 lyžičky mrkvového oleja

- 1/4 lyžičky vitamínu E (nie je nutný, ale zaručí vám dlhšiu trvanlivosť)

- 8 kvapiek éterického oleja harmanček

Postup:

Do misky dáme bambucké maslo s mandľovým a kokosovým olejom. Vložíme do vodného kúpeľa a počkáme, kým sa všetky suroviny nerozpustia. Pridáme harmanček a poriadne premiešame. Misku vyberieme z vodného kúpeľa a necháme stáť pri izbovej teplote. Druhý deň znovu rozohrejeme vo vodnom kúpeli, premiešame, vyberieme z kúpeľa a necháme stáť. Celú akciu opakujeme aj tretí deň, akurát po rozpustení zmes precedíme cez jemné sitko (môžete použiť aj kávový filter alebo plátno). Teraz už máme skoro hotovo a čaká nás tá najzábavnejšia časť, kde sa dejú tie kúzla. Zmes dáme na niekoľko minút do mrazničky, kým celá ľahko nestuhne. Vyberieme a vyšľaháme elektrickým šľahačom (môžete aj ručo). Počas šľahania pridáme mrkvový olej, vitamín E a éterický olej. Keď sa vám zdá, že je krém stále veľmi tekutý, znova na chvíľku zmrazte a vyšľahajte.

Skladovanie:

V zimne mám krém normálne na poličke v kúpeľni, ale v lete ho určite uchovávajte na chladnom mieste (špajz, chladnička).

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko