Flower Power - výroba jarného rozkvitnutého mydla procesom za studena Flower Power

60 min
Pre pokročilých
Flower Power - výroba jarného rozkvitnutého mydla procesom za studena Flower Power
Pozvite si domov jar výrobou rozkvitnutého farebného mydla procesom za studena so skvelou Vierkou z PURR IS ON. Recept je doplnený videom a skvelým postupom - mrknite naň!Viac informácií
Suroviny pre tento receptKokosový olejOlivový olejPalmový tukMandľový olejBambucké masloRicinový olejKokosové mlieko sušenéHodvábOvsený hodvábSodium LactateVitamín EEsenciálny olejMica prášok
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Ak ste začínajúci mydlár/mydlárka, skôr ako sa pustíte do výroby tohto mydla, odporúčam najskôr skúsiť pár jednoduchších receptov, aby ste získali skúsenosť. Je to vzrušujúca a radostná cesta, pri ktorej sa budete tešiť z postupného zlepšovania a vždy budete mať mydielko, ktorým môžete niekoho potešiť.

Krásny recept pre prvé mydielka nájdete tu - Robíme prvé mydlo so Zdeničkou.

Pri výrobe vždy dbajte na bezpečnosť a hygienu. Hydroxid sodný, pokiaľ sa s ním zaobchádza nesprávne, môže byť veľmi nebezpečný.

Toto mydlo bolo inšpirované krásnymi kyticami môjho kamaráta floristu.

Ideme naň!

Keďže kvetinky bolo treba robiť vopred, celý projekt bol trojdňový

Prvý deň

Výroba kvetiniek a výroba “abstraktného mydla” . Na kvetinky som potrebovala len cca 100 gramov, taká malá várka sa mi osobne ťažko robí, navyše som chcela mať viac farieb na farebné abstraktné mydlo.

Druhý deň

Výroba mydla ku kvetinkám (zelené).

Tretí deň

Krájanie a úprava mydiel.

Recept (ingrediencie) bol u kvetiniek a oboch mydiel rovnaký. Jediná odchýlka bola, že do kvetiniek som nepridala zmes esenciálnych olejov. Snažila som sa, aby mi zmes tuhla čo najpomalšie, tak som esenciálne oleje pridala až v poslednej chvíli pred robením "abstraktného" mydla.

Recept (oleje, voda, hydroxid sodný) zámerne neuvádzam v gramoch, ale ako návod tak, aby ste si ho mohli upraviť podľa veľkosti vašej formy. Rozhodne však vždy použite jednu z mydlových kalkulačiek. Ja používam http://soapcalc.net.

Aditíva odporúčam dávkovať podľa odporúčania výrobcu. Moje dávkovanie je uvedené v zátvorke pri výrobku.

Farby použite podľa ľubovôle, ale odporúčam "predmiešať" si ich, aby ste predišli potrebe rozmiešavať mixérom, čo zbytočne zrýchľuje stopu a dá vám menej času na výrobu. Ja osobne predmiešavam oxidy, ultramaríny, micy aj aktívne uhlie v oleji, ktorý odoberiem z navážených olejov (väčšinou olivový). Dobre ich rozmiešam, aby tam neboli žiadne hrudky.

Čo sa týka esenciálnych (prípade vonných) olejov, je nutné starostlivo dodržať maximálne povolené dávky. V prípade, že si budete kombinovať esenciálne oleje, odporúčam použiť jednu z kalkulačiek, ktoré sú na nete dostupné. Ja som použila zmes esenciálnych olejov, ktorú som si vypočítala na https://www.eocalc.com.

Flower Power - výroba rozkvitnutého mýdla procesom za studena

Klik na obrázok pre prezretie videa

Čo je na to potrebné?

Oleje

- Extra virgin olivový 25%

- Kokosový 22%

- Palmový 25%

- Mandľový 12%

- Bambucké maslo 10%

- Ricínový 6%

Super fat 7

Water as of oil weight 32

Water : Lye ratio 2.34:1

Prosím, vždy na výpočet používajte "soap calculator". Ja používam http://soapcalc.net

Aditíva

- Kokosové mlieko (sušené 8 gramov na liter olejov, tekuté cca 40% z vypočítanej vody v recepte)

- Surový hodváb (2-3 štipky na liter olejov)

- Colloidal oatmeal/ovsený hodváb (6 gramov na liter olejov)

- Sodium Lactate (6-7 gramov na liter olejov)

- Vitamín E (3-5 gramov na liter olejov)

- Esenciálne oleje: Levanduľa, Pomaranč, Geranium, Litsea Cubeba, Patchouli, Benzoin Resin

Na prepočet EO používam https://www.eocalc.com

-Farby: Oxidy, Mica, Ultramarín, Oxid titaničitý a Aktívne uhlie

Metóda: CPOP

Pár poznámok k samotnej výrobe

Kvetinky (a iné ozdoby) je možné robiť aj skôr, než deň vopred. Prípadne ako súčasť iného projektu, nechať vyzrieť a použiť inokedy. Ja sa však snažím, aby ozdoby zreli spolu s mydlom, takže vždy ich robím "na čerstvo".

Kvetinky som robila do formičiek. Pokiaľ viete šikovne zaobchádzať s cukrárskym náradím, môžete si urobiť oveľa krajšie kvety. Ja túto zručnosť zatiaľ neovládam, ale mám v pláne sa to naučiť.

Po naliatí kvetinkových foriem bola už moja zmes oveľa hustejšia, než som mala naplánované. To sa stáva často, nie je potrebné panikáriť, treba meniť plán. Aby prekladané farby čo najlepšie sadli a vzduchových bublín bolo čo najmenej, udierala som formu o stôl oveľa viac, než bežne. Neodolala som pokušeniu použiť "whisk swirl" (ktorý je fantastický pri redšej zmesi) a celú noc som sa bála, že som to pokazila, že som to mala radšej nechať len "poskladané cez seba". Avšak výsledok ma prekvapil. Rozhodne to nie je typický "whisk swirl" efekt, ale farby sa veľmi pekne rozložili.

Na vyberanie kvetiniek (alebo iných tvarov) z malých formičiek si treba nechať čas a nerobiť to, až keď vám hustne zmes vo forme. Občas sa totiž stane, že ich treba trošku upraviť.

Na zelenú časť pod kvetinkami som použila "hanger swirl". Vo videu je vidieť, ako som rozložila farby a krátky vír. Je to veľmi jednoduchá a efektná technika. Pokiaľ nemáte nástroj, je možné ho veľmi jednoducho vyrobiť. Dajte si však pozor na materiál, hliník veľmi zle reaguje so surovým mydlom. Ja osobne som si ho vyrobila z bužírky (obalený drôt). Pokiaľ s touto technikou máte skúsenosť, tak viete, že je to ľahké. Pokiaľ sa však chystáte skúsiť to prvýkrát, odporúčam skúsiť si pohyb, ktorý budete robiť vopred v prázdnej forme. Aby ste potom, keď tam bude mydlo, urobili s istotou a rozvahou to, čo ste si naplánovali.

Metóda CPOP / Cold Process Oven Process - Vyhrejete si rúru na minimálnu teplotu (ja dávam 50°C). Vypnete teplotu, vložíte do nej hotové mydlo a necháte niekoľko hodín (ja nechávam cez noc) vo vypnutej rúre s rozsvieteným svetlom. Táto metóda umožní rovnomerne iniciovať gélovú fázu.

Túto metódu mám veľmi rada, často ju používam, ale pozor, nie vždy je vhodná.

Ak máte akékoľvek otázky, rada odpoviem. A budem sa veľmi tešiť na vaše kvetinkové mydlá!

Radujte sa pri výrobe!

My Vierce mnohokrát ďakujeme za veľmi prínosný a prekrásny návod a budeme sa tešiť na ďalšie mydlárčenie!

Suroviny
Kokosové mlieko sušené
Hodváb
Mica prášok
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko