Možno už ste o ňom niekedy počuli, možno ste ho už použili... a pokiaľ je správne druhé v poradí, pravdepodobne ho používate dodnes. Kto si raz umyje vlasy šampukom, koncentrovaným tuhým šampónom, väčšinou pri ňom zostane. A my rozhodne nie sme výnimka! Tu je jednoduchý ekokozí variant domáceho prírodného šampuku, ktorý zvládnete vyrobiť za pár minút. Inšpirované receptom pani Blaženky, odborníčky na domácu kozmetiku a vážené užívateľky (teraz už nefunkčného) Fóra Ekokozy.
Čo to vlastne je?
Šampuk je bezvodá forma klasického šampónu, ktorá, na rozdiel od šampónového mydla, neprechádza zmydelnením. Základ tvoria tenzidy – povrchovo aktívne látky, ktoré sa starajú o rozpúšťanie a odstraňovanie nečistôt. V tomto prípade je to sodný coco sulfát (sodium coco sulfate), šetrné, jemné penidlo, pre svoj nízky dopad na životné prostredie schválené na použitie v prírodnej kozmetike. Vďaka SCS (sodium coco sulfatom) po navlhčení šampuku vytvoríme bohatú penu, ktorá má vysokú čistiacu schopnosť. Veľkým plusom šampukov je tiež možnosť do receptúry začleniť vysoké percento byliniek, ošetrujúcich látok, ako sú íly či aktívne zložky, alebo výživných olejov, ktoré sa pri umývaní o vaše vlasy zároveň starajú bez toho, aby bola hriva po umytí mastná alebo ťažká.
No, a pretože je šampuk koncentrovaný, skoro neubúda a veľmi dlho vydrží. No, a tiež pre svoju malú veľkosť nezaberá miesto, na poličke v kúpeľni alebo napríklad v kufri na dovolenke.
Na šampuk si vlasy nemusia zvykať, parádne umýva hneď pri prvom použití (čo je v porovnaní s mydlovým tuhým šampónom významná výhoda) a veľmi dobre ho znáša aj farbené alebo inak chemicky upravené vlasy. Dobre sa vymýva, funguje skvele aj s veľmi tvrdou vodou, a pretože má neutrálne pH.
Je teda super voľbou pre všetkých, ktorým nevyhovujú "vlas-otváracie" tuhé mydlové šampóny, ktoré vyžadujú pre svoju zásaditosť nutne následný kyslý oplach tak, aby sa vlasy neničili.
So šampukom toto riešiť nemusíme. Stačí ho po napenení z vlasov spláchnuť, použiť kondicionér, na ktorý ste zvyknutí, a je to.
Čo pridáme?
Bambucké maslo a babassu olej sa postarajú o výživu vlasu a zabráni ich vysušeniu a matu. Žihľavový púder a moringový prášok doplnia minerály, aminokyseliny, vitamín C, a ďalšie látky posilňujúce vlasy a podporujúce ich rast. Obe bylinky navyše regulujú produkciu nadmerného mazu, takže vlasy vďaka nim zostanú dlhšie svieže.
Rozmarín v dvoch formách prehreje vlasovú pokožku, urýchli rast vlasov a navyše nádherne vonia. Panthenol B5 podporí pružnosť vlasov, čím zníži ich lámavosť a štiepenie, zvýši lesk aj pevnosť. Pšeničný proteín sa zase postará o hydratáciu a regeneráciu.
Teóriu by sme mali, tak už to poďme vyrobiť!
Čo je na to potrebné?
Na 40 gramový kúsok
- 27 gramov SCS (sodium coco sulfatu)
- 4 gramy babassu oleja
- 2 gramy bambuckého masla
- 0,5 gramu žihľavového prášku
- 0,5 gramu moringového prášku
- 5 gramov rozmarínového hydrolátu
- 0,5 gramu hydrolizovaného pšeničného proteínu
- 0,45 gramu panthenolu provitamine B5
- 0,02 gramu rozmarínového esenciálneho oleja
- 0,02 gramu litsea cubeba esenciálneho oleja
- 0,01 gramu eucalyptového esenciálneho oleja
Ako na to?
Pripravte si vodný kúpeľ. Do žiaruvzdornej mištičky si odvážte SCS, olej, maslo, bylinné prášky aj hydrolát, a nechajte rozpúšťať pri nízkej teplote (maximálne do 70°C). Miešajte. Vznikne zelená lepivá tuhá pasta s viditeľne nerozpustenými perličkami SCS – to je v poriadku.
Akonáhle sú tuky rozpustené a všetko je zmiešané, zložte nádobku z platničky a nechajte hmotu mierne vychladnúť. Po pár minútach do nej pridajte zvyšok surovín. Po starostlivom premiešaní zmes natlačte do formičky (alebo rukou vytvarujte placičku) a dajte asi na 15 minút do mrazničky. Tuhý šampuk vyberte z formičky a nechajte aspoň 48 hodín voľne schnúť tak, aby sa z neho odparila voda. Potom môžete začať s používaním.
Ako to použiť?
Mokré vlasy niekoľkokrát prejdite šampukom. Začne sa tvoriť hustá pena, ktorou klasicky premasírujte celú hlavu. Potom spláchnite a pokračujte s ďalšou starostlivosťou. Šampuk nechajte voľne uschnúť, ideálne v mydlence, a majte ho pripravený na ďalšie použitie.
Táto veľkosť, ktorá sa môže zdať prekvapivo malá, pri frekvencii umývania polodlhých vlasov 2x týždenne vydrží aspoň 3 mesiace.
Pani Blaženka, nositeľka kučeravých vlasov, potom všetkým s lámavými suchými vlasmi odporúča tento postup:
„V starostlivosti o hrivu používajte šampuk ako krok číslo dva. Prvým krokom by malo byť, aspoň pri extrémne suchých vlasoch, aplikovať masku vo forme nejakého oleja - ja používam babassu - stačí len pár kvapiek, naniesť ku korienkom, prečesať do vlasov, zabaliť aspoň na pol až hodinu (alebo najlepšie cez noc) do uteráka a nechať pôsobiť. Potom si hlavu umyte šampukom, naneste kondicionér alebo masku, poriadne opláchnite, jemne vytlačte vodu z vlasov, a nakoniec rozprašovačom postriekajte vodou (alebo bylinným výluhom) s jablčným octom (v pomere 80% a 20% octu). Potom už vlasy nevysušujte, nechajte voľne schnúť, alebo upravte podľa zvyklosti.
Ten, kto nespozná zmenu k lepšiemu, ten podľa môjho názoru má nedokonale vyvinutý pozorovací talent. :( „