Domáce prírodné dezinfekcie proti vírusom aj baktériám

Domáce prírodné dezinfekcie proti vírusom aj baktériám
Jednoduchý návod na domácu dezinfekciu na ruky vo forme spreja aj gélu, ktorá zatočí s rôznymi vírusmi, vrátane strašidelného coronaviru. Rýchlo, lacno, účinne!Viac informácií
Suroviny pre tento receptZáklad na výrobu parfumuEsenciálne olejeAloe vera gélGlycerínVitamín EKvetové vody
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Buďme ohľaduplní

Je čas vziať zodpovednosť za zdravie svojej i celej spoločnosti do vlastných rúk… a začať si ich poriadne umývať! Mydlo, teplá voda a 20 sekúnd nášho času snáď nikdy neboli mocnejšie a dôležitejšie ako teraz. A čo robiť v situáciách, keď je umývadlo s teplou vodou a mydlom v nedohľadne? Použiť jednoduchú, ale veľmi účinnú dezinfekciu na ruke, ktorá sa v týchto dňoch určite stane vašou najlepšou priateľkou.

Sprej alebo gél? Vieme oboje!

V Ecokoze vám kryjeme chrbát, či už preferujete dezinfekciu v podobe gélu alebo spreja a voňajúce po bylinkách alebo plodoch, ktoré máte radi. Spoločne zvládneme vyrobiť všetko! Výber necháme na vás, aj čo sa týka vône a gélujúcej zložky. Čo je ale dôležité, je percento alkoholu.

Pod 60% alkoholu neberieme

Pokiaľ sa svojou dezinfekciou chcete bojovať proti vírusom, ako je COVID-19, venujte zvýšenú pozornosť obsahu alkoholu vo svojej dezinfekcii.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a iné organizácie stanovili, že v dezinfekciách, ktoré majú účinkovať proti coronaviru a iným vírusom, musí byť minimálna koncentrácia alkoholu 60% a viac.

Pokiaľ teda vo svojej dezinfekcii budete používať vodku, ktorá má väčšinou obsah alkoholu maximálne do 50%, alebo iný "bežný" spotrebný destilát, logicky v dezinfekcii nebude alkoholu dostatočné odporúčané množstvo.

Na výrobu domácich dezinfekcií teda používajte vysokopercentný alkohol a vždy si radšej spočítajte percento koncentrácie. U nás v Ekokoze nájdete vhodný alkohol pod názvom Základ na výrobu parfumu. Ide o denaturovaný alkohol – teda lieh, ku ktorému bola pridaná extrémne horká prísada Bitrex, aby sa zabránilo jeho konzumácii. Vďaka Bitrexu, ktorý je schválený Ecocertom pre používanie v bio produktoch, je alkohol absolútne nepožívateľný. (Na jeho vôni a vzhľade to ale nespoznáte, takže do parfumu ideálny. Pokiaľ vám tento produkt zostane, urobte si radosť ešte svojou vlastnou voňavkou!) Obsah etanolu je tu minimálne 96%, takže na výrobu dezinfekcie ako stvorené!

Ak sa rozhodnete užiť iný alkohol, siahnite buď po ispopropyl alkohole alebo etanole, ktoré nájdete pod rôznymi názvami. Napríklad technický lieh, destilovaný lieh, potravinársky lieh, vysokopercentný alkohol a tak podobne… Vždy ale žmurkajte na obsah alkoholu.

Aby ruky a nos netrpeli

Najjednoduchšiu dezinfekciu teoreticky vyrobíte iba zmiešaním vysokopercentného alkoholu a vody. Lenže to je celkom nuda, že. :) A navyše… v týchto dňoch budete dezinfekciu pravdepodobne používať niekoľkokrát denne a všetci vieme, že alkohol vysušuje a nevonia nijako páčivo. Do dezinfekcie preto radíme pridať vylepšováky, ktoré vám jej používanie nesmierne spríjemnia.

Esenciálne oleje

Tými môžu byť napríklad esenciálne oleje, ktoré nielen že produkt krásne ovonia a potešia váš nos, ale dezinfekciu obohatia o ďalšie mocné účinky. Skvelou voľbou do dezinfekcie bude esenciálny olej z tea tree, ktorý je považovaný za jeden z najúčinnejších olejov v boji proti baktériám a vírusom, osviežujúci a dezinfekčný citrónový esenciálny olej či antiseptická a antibakteriálna citronella. Výborne urobíte aj s eukalyptom klasickým, eukalyptom citrónovým či eukalyptom mentolovým, ktoré vás majstrovsky ochránia nielen pred bacilmi, ale aj pred dotieravým hmyzom. Parádne poslúži aj mäta pieporná, rozmarín, tymián či céder. Všetky si skvele rozumejú s tak obľúbenou levanduľou, ktorá tiež sama o sebe pôsobí antimikrobiálne a dezinfekčne, a je vhodnou vôňou aj pre malé deti.

Pokiaľ vás lákajú skôr teplejšie vône, siahnite po silných a veľmi účinných esenciálnych olejoch zo škorice alebo klinčekov, ktoré sa parádne dopĺňajú napríklad s grepom alebo pomarančom (u citrusových olejov ale pozor v lete, zvyšujú citlivosť pokožky voči slnečným lúčom).

Kvetové vody

Ak si budete miešať dezinfekčný sprej na ruky, určite sa vám budú hodiť aj hydroláty či kvetové vody. Tie v sebe jemne miešajú účinky rastlín a toľko potrebnej čistej vody. Pre citlivú a podráždenú pokožku je skvelou voľbou citrusovo voňajúca verbenová voda, pre pokožku so sklonom k akné ak ekzémom zase voda cistusová. Silu esenciálnych olejov môžete podporiť aj hydrolátmi vyrobenými z rovnakej byliny a siahnuť po hydroláte tea tree, grepovej vode, levanduľovej vode, hydroláte z mäty piepornej alebo vode mentolovej.

Pohladenie pre pokožku

Gélová dezinfekcia uzrie svetlo sveta, ak sa alkohol rozhodnete miešať s aloe vera gélom alebo rastlinným glycerínom. Obe tieto ingrediencie zaistia príjemnú gélovú textúru, ale hlavne potešia pokožku rúk, ktorú dokonale zvlhčia, zjemnia, zmäkčia, hydratujú a regenerujú. Je na vás, či použijete len glycerín, len aloe vera gél alebo zložky skombinujete. Vaše ruky vám nesmierne poďakujú, ak pridáte ešte kvapku vitamínu E, ktorý pleť chráni proti jej poškodeniu, a zároveň podporuje jej obnovu a hojenie.

… A neodpustíme si to ešte raz – ak chcete, aby vás dezinfekcia ochránila práve pred coronavirom, uistite sa, že výsledná formulácia obsahuje 60% + alkoholu.

Ekokozí dezinfekčný gél na ruky

Čo je na to potrebné?

- Základ na výrobu parfumu

- Aloe vera gél a/alebo rastlinný glycerín

- Vhodné esenciálne oleje

- Vitamín E (nemusí byť)

- Fľaštička podľa preferencie

Ako na to?

Zvolenú fľaštičku naplňte z dvoch tretín základom na výrobu parfumu (alebo iným vysokopercentným alkoholom). Pridajte asi 30-40 kvapiek zvolených esenciálnych olejov (na fľaštičku s objemom 100ml, ak budete plniť inak veľký obal, množstvo upravte). Doplňte aloe vera gélom a/alebo glycerínom. Potom fľaštičku zavrite a dobre pretrepte. A je to!

…ak fľaštičku naplníte naozaj z 2/3 ekokozím denaturovaným liehom, koncentrácia alkoholu bude vyššia ako 60%, tu počítať netreba. :)

Dezinfekčný sprej podľa Tey Olivovej

Ak gél nie je nič pre vás a radšej svoj produkt rozprašujete pomocou spreja, vyskúšajte návod podľa našej šikovnej Tearunky.

„Dezinfekcia, ako ju robím ja:

Na 150ml

- 100ml liehu

- 50ml kvetovej vody (hydrolát) - levanduľa lekárska

- 25 kvapiek esenciálneho oleja – tu ide o kombináciu olejčekov, ktoré majú dezinfekčné účinky ako je teatree, eukalyptus, levanduľa, tymian alebo borievka a potom tých, ktoré dodávajú vám príjemnú vôňu

Ja použila 5 kvapiek tea tree, a po 10 citronellu a céder.

Vždy pred použitím fľaštičku pretrepem a stačí jedno stlačenie, a mám ruky čisté aj voňavé.“

My len doplníme, že pokiaľ nemáte 100% lieh, je treba málinko poupraviť množstvo. Ak budete používať ekokozí denaturovaný alkohol, použite 110ml základu na parfum a 40ml zvolenej kvetovej vody tak, aby koncentrácia etanolu vo výslednom produkte bola naozaj vyššia ako 60%.

Sklenené fľaštičky "liekovky" nájdete tu a rozprašovač zase tu.

Pokiaľ po použití sprejovej dezinfekcie ucítite nepríjemné pocity na rukách, pridajte do nej glycerín alebo aloe vera, ktoré pomôžu pokožku hydratovať. Ruky tiež nezabúdajte pravidelne mazať a premasťovať krémom alebo obľúbenou masťou.

Ďalšie tvorenie, nespočetné množstvo výborných receptov a mnoho tipov pre šetrnejšiu domácnosť Tey Olivovej nájdete na jej Instagrame. A my Tee veľmi ďakujeme za dôveru a možnosť zdieľania!

NA ČO JE TREBA PAMÄŤOVAŤ!

Tieto dezinfekcie nie sú dostatočnou náhradou za dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou. Užívajte ich len ako doplnok v situáciách, keď je mydlo a voda v nedohľadne. Pri nadmernom používaní môžete zaznamenať vysušenie alebo začervenanie rúk.

Pravidlo umývania rúk po dobu minimálne 20 sekúnd dodržujte aj pri používaní dezinfekcie! Po nanesení ruky dôkladne majte aspoň pol minúty a kým nebudú úplne suché.

Napriek tomu, že výrobok obsahuje ingrediencie, ktoré sú všeobecne považované za prirodzene antivírusové, nebol laboratórne testovaný na účinnosť proti coronaviru.

Pri dodržaní postupov a rád budú dezinfekcie obsahovať odporúčanú koncentráciu alkoholu 60% +, ktorá bola CDC a WHO stanovená ako nutná pre zničenie coronaviru.

Suroviny
Základ na výrobu parfumu
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko