Domáce mydielka hotové do hodiny

Domáce mydielka hotové do hodiny
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Že je výroba domáceho mydla zložitá, zdĺhavá a deti by sa jej mali vyhnúť oblúkom? vôbec nie! Tea s Amálkou spolu mydielka vytvárali ako darček pre pani učiteľky a obe si to veľmi užili!

mydielka

A naozaj sa im podarila, čo hovoríte?

 

Púšťať sa do výroby mydla doma môže pôsobiť zbytočne, komplikovane a kvôli použitiu lúhu dokonca nebezpečne, čo nás častokrát od vyrábania odradí. A to je veľká škoda!

Tvorenie mydiel je ohromná zábava, ktorú majú veľmi rady aj deti. Áno, deti! Mydlo rozličných veľkostí, tvarov, farieb i vôní je totiž možné jednoducho vyrobiť z mydlovej hmoty , ktorú stačí rozpustiť, vyšperkovať pomocou ďalších surovín, ako sú esenciálne oleje, farbičky alebo napríklad sušené bylinky a naliať do vybraných formičiek. Žiadne chemické experimenty a žiadne počítanie správnych pomerov!

Na rozdiel od mydla vyrábaného od základu, takže z rastlinných olejov a lúhu, ktoré je potrebné nechávať niekoľko týždňov zrieť, mydielka z mydlovej hmoty odliata do formičiek stačí dať do chladu stuhnúť. Takže je do hodinky hotovo - aj s upratovaním! :)

Také mydlové tvorenie potom baví dospelých aj deti, tie malé aj tie väčšie. A pretože sa deti môžu na vyrábaní mydiel bez obáv podieľať, alebo ich dokonca (s pomocou) vytvoriť celé samy, hotové mydielka sú potom krásnym, osobitým darčekom alebo milou pozornosťou, ktorá urobí radosť úplne každému.

mydielkaa

Presne z toho dôvodu sa do tvorby domácich mydielok pustila aj naša obľúbená Tea Olivová so svojou dcérkou Amálkou . Dievčatá mejdlíčka vyrábali ako darček a nádhernú spomienku Amálkiným pedagožkám do materskej škôlky. A výsledok je parádny!

Pri tej príležitosti pre nás a pre svoj Instagram , ktorý je plný inšpirácie a úplne delikátnych dobrôt (nepozerať s prázdnym žalúdkom haha! :)), Tea spísala návod na výrobu a nafotila krásne fotky. Navyše spočítala, koľko mydiel je možné zo surovín vyrobiť, a dokonca urobila praktickú cenovú kalkuláciu, aby ste vedeli, na koľko peňazí jedno vyrobené mýdličko vyjde. Tak ideme na to!

Medvedíkové mydielka od Tey a Amálky

s ružou, santalovým drevom, vanilkou a citronellou

Nákup surovín na výrobu domácich mydiel:

- Mydlová hmota s bambuckým maslom   1 kg za 179,- (vyjde na 24 medvedíkov)

- Sušené okvetné plátky ruží 100 g za 71,- (vystačia asi pre 200 mydiel – na jedného medvedíka stačí malá lyžička kvetov)

- Esenciálny olej zo santalového dreva a vanilky   10 ml esencie za 58,-

- Esenciálny olej z citronelly 10ml za 1,99 €

 

- okrem toho potrebujete silikónové formičky , najlepšie viac kusov mäkkého silikónu na pečenie medvedíkov (pretože mydlo bude tvrdnúť podľa počasia 20-60 minút, je lepšie vyrobiť a naliať rovno treba 6 alebo viac mýdliček)

- ďalšou pomôckou je plecháčik alebo nerezová nádoba na mlieko , prípadne ohňovzdorné sklo, skrátka čokoľvek čo môžete vložiť do vodného kúpeľa a najlepšie má lievikovitú hubičku, aby ste mohli ľahko naliať mydlo do formičiek

- tiež hrniec na vodný kúpeľ, doštičku, lyžicu a lyžičku - nemusíte sa báť, veľmi z toho po výrobe nezničíte :)

Výroba domácich mýdielok

mydielkaaa

Na 6 kusov medvedíkov – medvedíkov:

- pokrájajte zhruba 250 g mydlovej hmoty na centimetrové kocky, vložte do teplovzdornej nádoby a tú do hrnca s vodným kúpeľom

- vodu v hrnci pomaly varte ale nie klokotom, mydlová hmota sa rozpustí

- občas hmotu premiešajte lyžicou, musí byť úplne tekutá

- bokom si pripravte sušené kvety, tak dve lyžice od oka, ľahko ich podrvte v ruke alebo v mažiari, uvoľníte silice a rozdrobíte kvet

- keď je mydlová hmota úplne tekutá, stiahnete to z ohňa, nasypete kvety, nakvapkajte 10 kvapiek santalu a 10 kvapiek citronelly

- potom už len stačí celú hmotu poriadne premiešať a nadávkovať do formičiek

- tu hlavne opatrne, nádoba je vrelá

- zvyšok mydla v nádobe sme zotreli stierkou a použili na vypranie obliečky na vankúšiky, vonia teraz nádherne

- ak mydlá vyrábate v zime, stačí ich nechať dvadsať minút v chlade za oknom, vo horúčavách sme ich nechali tuhnúť radšej hodinu

- potom ich ľahko vyberte z formičky, darujte ich alebo sa z nich radujte samy

 

A koľko nás to stálo? Za 6 mýdliček pri rozpočítaní na 1 medvedíka vychádza cena na 16 Sk!

Tee a Amálke veľmi ďakujeme za krásnu spoluprácu! A už sa chystáme na ďalšie, tak nezabudnite na sociálnych sieťach sledovať Teu i nás, Ekokozu, nech vám nič neutečie!

 

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko