Domáca pasta na zuby… pre psov!

Domáca pasta na zuby… pre psov!
Recept na jednoduchú zubnú pastu pre domácich miláčikov, po ktorej sa psíci budú oblizovať až za ušami! Vyrobené za pár minút z prírodných, lacných a dostupných ingrediencií.Viac informácií
Suroviny pre tento recept6 lyžíc kokosového oleja2 lyžičky jedlej sódy1-2 kvapky tymiánového esenciálneho olejaŠtipka himalájskej soli
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Psie zubná pasta?

Áno, vidíte dobre! Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu vášho psieho parťáka je rovnako dôležitá ako starostlivosť o jeho srsť, pazúriky alebo uši. Psíci sú veľmi náchylní k tvorbe a usadzovaniu zubného povlaku a následnej tvorbe zubného kameňa. Ten môže časom spôsobiť ťažkosti a viesť k celkovej nepohode psa, alebo dokonca k tomu, že psík kvôli nepríjemným pocitom alebo bolesti úplne prestane jesť. A to nechceme!

Psie zubná pasta rôznych druhov a príchutí je už bežne na zohnanie vo zverimexoch alebo špecializovaných obchodoch. Tieto produkty sú ale často pomerne drahé alebo plné zbytočných látok… Čo nás klasicky inšpirovalo k tomu zapátrať, či je možné psiu zubnú pastu, ktorá bude pre nášho štvornohého kamaráta úplne bezpečná, vyrobiť doma z jednoduchých a dostupných ingrediencií, a za zlomok ceny. A podarilo sa!

Prečo by sme mali čistiť zuby psom?

Tak po prvé, čistiť zuby psom musíme my, pretože oni si ich sami nevyčistia. :) Po druhé, psy majú veľa pomerne veľkých zubov na jednom pomerne malom mieste. Zuby sú v psej papuli tak nejako nahečmané, takže sa na nich a medzi nimi oveľa ľahšie zachytávajú zvyšky potravy. To naše psie miláčikov robí veľmi náchylné k rôznym infekciám. A nás, milujúce pániky, to zase robí zodpovedné k pomoci a snahe všetkým problémom predísť.

Pokiaľ totiž nie je o ústnu dutinu psa dobre postarané, môže sa (celkom ľahko) stať, že psíka začne trápiť dentálne ochorenie, ako je zápal ďasien alebo zápal podporných tkanív zuba. Že sa niečo také psíkovi deje, môžete spoznať napríklad podľa toho, že...

- psovi neuveriteľne "smrdí z papule" (odpustite, inak to vyjadriť nevieme :))

- pes nadmerne sliní

- psík má viditeľne zlú náladu, nekamaráti sa

- nič ho nebaví, oveľa viac odpočíva a zároveň nemôže spať

- prestáva mu chutiť, nechce to, čo mu doteraz išlo, alebo vôbec nežerie

- ďasná psa sú začervenané, opuchnuté

- na zuboch je škaredý povlak (rôznych farieb – žltý, hnedý, šedý)

Pokiaľ niečo z toho u svojho psíka objavíte pred tým, než mu zuby začnete sami čistiť, určite najprv navštívte veterinára. Pokiaľ sú zuby psíka v poriadku, radíme s pravidelným čistením napriek tomu čo najskôr začať, nech problémom predídete.

Ako čistiť zuby?

Tu radíme: spýtajte sa zvieracieho doktora. :) Všeobecne ale platí, že by sa psie zuby mali čistiť starostlivými krúživými pohybmi, pod uhlom 45° as dôrazom hlavne na zadnú časť papule, kde sa potrava rada zachytáva.

A teraz už k tej paste!

Pasta na psie zuby

Nášmu psovi Arnoštovi veľmi chutí jednoduchá pasta z kokosového oleja a škorice, s troškou jedlej sódy, probiotikami a kvapkou esenciálneho oleja. Táto kombinácia je výborná pre šteňatá aj psích dôchodcov. Každopádne sa ale môže stať, že vášmu psíkovi pasta chutiť nebude. Nevzdávajte to a hľadajte ďalej. Pred experimentovaním s ingredienciami, ale radšej vždy poproste o radu internet alebo veterinára, niektoré suroviny, ktoré nám, ľuďom, nijako neškodia, nie sú pre psov vôbec vhodné.

A prečo sme zvolili práve tieto ingrediencie?

Kokosový olej je bežnou ingredienciou aj v "našich" zubných pastách. Účinkuje antibakteriálne a pôsobí ako prevencia proti tvorbe nového zubného povlaku. Navyše pekne vonia a (nielen) psíkom veľmi chutí.

Škorica bojuje proti infekcii, zápalom, a psie dych vďaka nej dostane úplne iný rozmer. :) Je tiež prirodzene sladká a sladké psíkovia veľmi radi.

Probiotiká do ústnej dutiny dodajú prospešné a tak potrebné "dobré" baktérie. Pokiaľ ale pastu nebudete skladovať v chladničke, nepoužívajte ich. Probiotické baktérie v teple umrú, takže by potom bolo zbytočné ich do pasty pridávať.

O jedlej sóde a zuboch toho bolo napísané už mnoho. Či ju na svoje zuby používate alebo nie, do tej psej ju radíme pridať. Sóda je abrazívna, takže pomôže s odstraňovaním plaku, obmedzí nepríjemný dych, a hlavne uľaví od bolesti, pokiaľ psíka už niečo trápi.

Esenciálne oleje ako je mäta alebo tymián nielen osvieži psí dych, ale tiež pôsobí antivírusovo a antibakteriálne. Ak chcete používať iné esenciálne oleje, určite si ale overte, či sú pre zvieratá bezpečné, a či ich domáci miláčikovia dobre znášajú. Niektoré obľúbené esenciálne oleje, ako je napríklad tea tree, citrón alebo klinčeky (a ďalšie), sú pre psov dokonca toxické. Odporúčame už spomínaný tymián, oregano alebo mätu, ale aj tak v naozaj malom množstve.

Čo je na to potrebné?

- 6 lyžíc kokosového oleja

- 2 lyžičky jedlej sódy

- 1 lyžička mletej škorice

- 2 kapsuly probiotík (rozrobené a vysypané)

- 2 lyžičky stévie (nemusí byť)

- 1-2 kvapky esenciálneho oleja vhodného pre psov

Ako na to?

Nemôže to byť jednoduchšie! Rozpustite kokosový olej, pridajte ostatné ingrediencie, dobre rozmiešajte a premiestnite do vhodnej nádoby. Probiotiká a esenciálny olej pridajte, až keď je olej chladnejší. Kefkou vhodnou pre psíkov potom pastu jednoducho naberte a pustite sa do čistenia!

Čo sme tiež vyčítali...

Na čistenie psích zubov vždy používajte len pastu priamo na ne určenú alebo vytvorenú (a teda bezpečnú). Nikdy nepoužívajte zubnú pastu pre ľudí.

Choďte na pravidelné prehliadky k veterinárovi. Nebojte sa opýtať na techniku čistenia alebo na vhodné ingrediencie do pasty.

Zuby psovi čistite ideálne každý (druhý) deň alebo aspoň dvakrát týždenne. Platí, že čím starší pes je, tým väčšie riziko mu hrozí.

Oveľa jednoduchšie je čistiť psovi zuby večer, po prechádzke, venčení alebo cvičení, keď je unavený. Ráno po prebudení, keď je pes plný energie, bude pes pravdepodobne protestovať.

Urobte si z čistenia zábavu, psíka chváľte a doprajte mu potom odmenu.

Psie pasta na zuby, či už domáca alebo kúpená, sa nevyplachuje. Pes ju prehltne.

Pri jedlej sóde a esenciálnych olejoch sa prísne držte hesla "menej je viac".

Do pasty môžete podľa chuti vášho psa pridať spomínanú stéviu (nikdy nie xylitol!), čerstvé bylinky, vývar či štipku himalájskej soli a vhodného korenia, napríklad kurkumy.

Čistíte svojmu psíkovi zuby?

Zdroje:

https://draxe.com/essential-oils/essential-oils-for-pets/

https://holisticpetradio.ca/2019/01/18/should-you-give-your-dog-coconut-oil/

https://holisticpetradio.ca/2019/02/01/pet-dental-health-month-introduction/

https://www.animalwised.com/how-to-make-homemade-toothpaste-for-dogs-2580.html

Suroviny
6 lyžíc kokosového oleja
Bio kokosový tuk, 1 l
(1)

Bio kokosový tuk, 1 l

10,76 EUR
2 lyžičky jedlej sódy
1-2 kvapky tymiánového esenciálneho oleja
Štipka himalájskej soli
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko