Domáca masť na boliestky Masť na boliestky

Domáca masť na boliestky Masť na boliestky
Búle, odreniny, zádery, porezanie alebo drobné ranky? Nie je nič, s čím by si táto zázračná masť na boliestky neporadila! Jej výroba je navyše jednoduchá, rýchla a veľmi voňavá.Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Povinná letná výbava – domáce mastičky

Masť na boliestky

Či už sa chystáte na dovolenku na chalupu, do lesa, na hory alebo k moru, domáce mastičky plné byliniek by vám v kufri rozhodne nemali chýbať. Postupne si spolu vyrobíme prírodných pomocníkov, s ktorými sa rýchlo a jednoducho zbavíte najrôznejších trápení.

Čo nás čaká?

Dnes sa pustíme do miešania domáceho zázraku, ktorý môžete použiť doslova na všetko, cez hrče a odreniny, po porezaní a drobné ranky. My mu jednoducho hovoríme masť na boliestky. Určite ju pribaľte deťom do batôžku, až pôjdu na tábor alebo na výlet. Nabudúce vyrobíme hojivú masť, čo uľaví od horkosti a podráždeniu kože po dlhom pobyte na slniečku, a nakoniec upokojujúcu mastičku, ktorá zamedzí svrbeniu a páleniu, ak vás niečo uhryzne alebo poštípe.

Mimochodom, už ste skúšali výrobu domácich opaľovacích krémov alebo olejov a prírodného repelentu a spreja proti hmyzu ?

To je vôňa!

Miešanie domácich mastičiek je navyše skutočne voňavá a príjemná záležitosť. Na výrobu spravidla potrebujete len pár základných ingrediencií a chvíľku času. Vytvoriť si vlastné masti navyše pokojne zvládnete, aj ak s domácou výrobou ešte nemáte vôbec žiadne skúsenosti!

Domáca masť na boliestky

To je mastička, ktorá by podľa nás mala byť povinnou výbavou, a to nielen pokiaľ máte doma malé caparty. Využijete ju totiž na hrče a odreniny, ale aj na porezanie alebo drobné ranky či modriny a pomliaždeniny. A buďme k sebe úprimní, s tými sa raz za čas stretneme všetci, či už sme malí alebo veľkí, gazdinky či majstri.


Tento zázrak navyše nádherne vonia a jeho výroba je naozaj jednoduchá a rýchla. Masť v poriadku vydrží celý rok, preto sa nebojte jej pripraviť rovno väčšie množstvo. Uvidíte, že sa bude hodiť! Nielen v lete.

Čo je na to potrebné?

Bio panenský kokosový olej - Ten Vám asi nemusím siahodlho predstavovať, už toho o ňom bolo napísané veľa . Je skrátka skvelý. Nájdeme v ňom vysoký obsah antioxidantov a vitamínov A, C a E. Do pleti sa výborne vstrebáva a preniká priamo do jej bunkovej štruktúry, preto je tak nápomocný práve pri hojení rôznych poranení. Poradí si aj s jazvami, ekzémom alebo fliačikmi po akné. Navyše chránia boliestky pred prípadnými baktériami, ktoré by mohli spomaliť hojenie.

Extra panenský olivový olej - Olivový olej patrí medzi našich favoritov, a to nielen v kuchyni. Podobne ako olej kokosový, aj ten olivový preniká hlboko do pokožky a dodá jej potrebnú hydratáciu aj množstvo vitamínov a antioxidantov. Pleť navyše zanecháva hebkú a vláčnu a vytvára na nej ochrannú vrstvu. Pôsobí antisepticky, hojí a zmierňuje zápaly. Jeho veľkou výhodou je aj to, že sa nevyvoláva alergia, takže sa skvele hodí aj na ošetrenie citlivej detskej pokožky.

Kvet nechtíka - Nechtík lekársky je jedna z kvetov s veľkým K. To, ako urýchľuje hojenie, je skoro neuveriteľné. Určite by si v modernom liečiteľstve zaslúžil viac pozornosti. :) Pre svoj výrazný protizápalový účinok slúži hlavne na prípravu mastí alebo tinktúr. Urýchľuje hojenie hnisavých a zle sa hojacich rán so zápalovým okolím a užíva sa aj proti plesniam a pri vredoch predkolenia.

Sušená levanduľa - Tradičná, krásne voňajúca bylinka, ktorú asi všetci poznáme. Kvet levandule je pre svoje upokojujúce účinky často pridávaný do zmesí byliniek používaných proti bolestiam. Pomáha pri hojení nepekných rán a zranení. V masti na boliestky teda nemôže chýbať.

Harmanček - Harmanček má výrazné protizápalové účinky, upokojuje, dezinfikuje a je prostriedkom na liečenie chorôb kože a slizníc, najmä zápalov. Preto sa často pridáva do mastí s hojivými účinkami, do pleťových prostriedkov, olejových kúpeľov a mydiel. Používa sa na rany, spáleniny a zápalové ochorenia. Je skrátka nenahraditeľnou liečivkou.

Včelí vosk - To je zázrak, už jeho samotný vznik si zaslúži obdiv. Vzniká totiž prestavbou medu a peľu ešte v tele včely medonosné. Včelí vosk pokožku zjemňuje, zvláčňuje a chráni. Má skvelé antioxidačné vlastnosti a je bohatý na vitamín A. V našej masti na boliestky včelí vosk nájdete tiež preto, že udrží ostatné ingrediencie pohromade a zaistí správnu konzistenciu.

Tea tree olejček – Tea tree olejček je skvelým bojovníkom nielen proti najrôznejším baktériám a vírusom, ale aj proti plesniam. Preto sa používa hlavne do prípravkov, ktoré sú určené na problematickú pleť. Poradí si s infekciami a zápalmi. Jeho vôňa navyše osviežuje a povzbudzuje.

Levanduľový esenciálny olej – Jeden z najuniverzálnejších esenciálnych olejčekov, ktorý sa môže bez problémov používať priamo na pleť. Patrí medzi našich veľkých obľúbencov! Pôsobí antisepticky, regeneruje bunky pokožky, upokojuje a podporuje hojenie. A v neposlednom rade úplne nádherne vonia!

 

Domáca masť na boliestky

Na výrobu asi 250 ml masti si pripravte:

1 hrnčeka (120 ml) panenského kokosového oleja

1 hrnčeka (120 ml) extra panenského olivového oleja

1/3 hrnčeka (40 g) sušenej levandule

1/3 hrnčeka (40 g) kvetu nechtíka

1/3 hrnčeka (40 g) harmančeka

3 lyžičky včelieho vosku

10 kvapiek tea tree olejčeka

5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

1 lyžica medu

Ako na to?

Vo vodnom kúpeli rozpustite kokosový olej a primiešajte k nemu olivový olej. Do zahriatych olejov nasypte sušenú levanduľu, nechtíkový kvet a harmanček. Prikryte pokrievkou a nechajte asi pol hodinky na miernom ohni variť. Potom olej preceďte cez jemné sitko alebo plátno tak, aby v ňom nezostali žiadne bylinky.

Do vytvoreného bylinkového oleja pridajte včelí vosk a všetko opäť zahrejte vo vodnom kúpeli, aby sa vosk rozpustil. Keď je vosk tekutý, poriadne zmes premiešajte a misku zložte z platne. Nechajte chvíľku vychladnúť a potom do zmesi pridajte med a esenciálne oleje, zamiešajte a nalejte ju do vhodného pohára, dózičky alebo téglika , napríklad do tejto krásnej sklenenej nádobky s hliníkovým vekom. Akonáhle začne masť hanbnúť, začne tuhnúť.
Je potrebné ju raz za minútku alebo dve premiešať, aby sa med neusadil na dne.

A je to! Ako sa vám páči?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, facebooku a instagrame. Nech vám neutečú ďalšie skvelé návody a recepty! A rozhodne sa pozrite na náš nový ekokozí receptár!

 

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko