Umiešaný je zo zlatistého slnečnicového oleja, čistotou voňajúceho nevädzového hydrolátu a hojivého medu. Vďaka šípkovému oleju získa hrejivú žltú farbu pripomínajúcu teplé slnko a jeho textúra je taká dokonalá (až dekadentná), že ho budete chcieť na svoju pleť natierať v jednom kuse. Naozaj, s týmto zamatovo hebkým čistítkom urobíte radosť všetkým svojim zmyslom. Navyše je viac ako univerzálna - užijete si ho ako jemnú očistu pleti ráno, večer s ním odlíčite make-up, ale tiež ho môžete natrieť na suché miesta po tele, na pery, ruky či na celé telo, a krásne pleť vyživiť a nakrémovať - pretože to presne tento zázrak je – veľmi hutný a výživný krém. Ako to? A prečo ho teda používame ako čistítko a odličovadlo?
Čistítko, odličovadlo, krém - všetko v jednom!
V obchodoch môžeme nájsť veľké množstvo kozmetických pomocníkov a zárobkov. Napríklad jemné tvárové čistiace prípravky alebo odličovače, ktoré majú rozličné názvy a všelijaké funkcie. Pri okuknutí zoznamu ingrediencií môže nasledovať zistenie, že sa jedná o vcelku jednoduchú vec. Ktorá ale výborne funguje! A ktorou je tiež ľahké vymiešať si doma, juhov!
Tým sa dostávame aj k nášmu čistítku, ku ktorého výrobe nás inšpirovalo zloženie hotového čistiaceho prípravku, ktoré sa po preskúmaní javilo ako… hutný krém s vysokým obsahom olejovej fázy. Čo z toho vyplýva? Rozdiely medzi prípravkami nutne nemusia byť robené zmenami vo formuláciách, ale vytvorením skvelých marketingových názvov a zaujímavých mien. :)
Naspäť do detských rokov
Vlastne to všetci poznáme! Keď sme boli malí a hrali sa s líčidlami mamičiek alebo babičiek, z veselých tvárí nám dospelí rúže a tiene predsa neumývali micelárnymi vodami alebo odličovacími balzamami, ale klasickou niveou alebo iným hutným krémom – a vždy to fungovalo parádne! Dáva to zmysel. Emulgátor v kréme "zemulguje" nielen samotný krém, ale po zmiešaní s ďalšou vodou pri omývaní pleti tiež výrazne pomôže s očistením, pokiaľ sa produkt rozhodneme použiť ako čistítko. (O akej emulgácii to hovoríme? Mrknite sem!)
Čo tam je a prečo to tam je?
Rozdiely v zložení bežného krému a krému, ktorý bude opláchnutý, tu ale predsa len nejaké sú. Pokiaľ by sme vyrábali klasický krém, možno by sme ubrali na množstvo glycerínu a olejov, ktoré tvoria skoro polovicu zloženia, a ktoré vytvoria onú nádhernú bohatosť a príjemnú hutnosť. Takýto krém by pri zanechaní na pleti niekomu mohol pripadať ťažký a pomaly sa vstrebávajúci, avšak pri oplachovaní je to práve táto delikátna textúra, čo robí používanie tak radostné. A až v zime budete potrebovať pleť poriadne vyživiť alebo si potrpíte na hutných nočných krémoch, možno tento zázrak na pleti necháte. Mne osobne sa páči na zmývanie pri odličovaní pleti, rovnako ako na dodanie bohatej starostlivosti a hutnej lásky suchým a podráždeným miestam po tele. No, vyskúšajte sami! :)
Rozumne, zmysluplne, osobito
O tom, že je produkt určený na zmývanie, svedčí aj jednoduchosť a nižšia obstarávacia cena zvolených surovín, ktoré patria k tým základnejším, pri ktorých nás a naše peňaženky nebude toľko mrzieť, že na pleti pobudnú len chvíľu.
Vôňu tu vykúzlime kvetovou vodou – my použili nevädzovú. Z toho plynie, že výmenou nevädzovej vody za inú jednoducho vyčarujete aj inú vôňu alebo, ak použijete len vodu destilovanú, vymiešate si produkt bez vône. Pokiaľ naopak túžite po vôňach výraznejších, pohrajte sa s esenciálnymi olejmi.
Pre začiatočníkov aj pokročilých miešačov
Výroba čistidla je veľmi jednoduchá, a bez vrásky na čele ju zvládnete aj bez predchádzajúcich skúseností. Ak si krémy už miešate, zistíte, že toto čistítko vďaka vysokému obsahu olejov rýchlejšie a viac hustne až tuhne. Až bude hotové, prípravok budete chcieť premiestniť do obalu so širokým hrdlom tak, aby sa vám pohodlne naberal. Prepychovo bude vyzerať napríklad v dvoch tmavých pohároch alebo v luxusných obaloch na krém, po ktorých sme siahli my. Všetok vyrobený produkt sa zmestí aj do 100ml perfektných papierových obalov alebo do krásnej hliníkovej misky s priehľadným viečkom. A teraz už si poďme užívať miešanie, čuchanie a skúšanie. :)
Čo je na to potrebné?
Vodná fáza – zahrievame
- 26 gramov kvetovej vody alebo hydrolátu
- 15,5 gramu destilovanej vody
- 10 gramov glycerínu
- 3 gramy medu
Olejová fáza – zahrievame
- 26 gramov slnečnicového oleja
- 4 gramy šípkového oleja
- 10 gramov emulgačného vosku NF
- 5 gramov kyseliny stearovej
Konzervant - po vychladnutí
- 0,5 gramu konzervantu Cosgard
Ako na to?
Pripravte si vodnú fázu (do väčšieho kastrólika nalejte asi 3cm vody a na platničke zahrievajte).
Do menšej žiaruvzdornej nádobky (zaváračky fungujú skvele) si odvážte destilovanú vodu, hydrolát, glycerín a med – to je naša vodná fáza. Potom ešte raz zvážte celú nádobku s vodnou fázou a váhu si zaznamenajte kvôli možnému odparu, v ďalších krokoch ju skontrolujeme. Do inej, väčšej a ideálne vyššej nádoby, odvážte olejovú fázu, ktorú tvoria oba oleje, emulgačný vosk a kyselina stearová. Obe nádoby dajte do vodného kúpeľa a teplotu udržujte skôr nižšiu.
Asi po štvrť až pol hodinke by malo byť všetko v olejovej fáze rozpustené, pokiaľ nie je, počkajte, kým nebude všetko pekne tekuté. Potom obe fázy vyberte z vodného kúpeľa a osušte ich. Znovu zvážte nádobu s vodnou fázou, a pokiaľ sa číslo odparom vody zmenilo, dolejte destilovanú vodu tak, aby váha bola rovnaká ako pred zahrievaním.
Prilejte vodnú fázu do olejovej a silikónovou stierkou pekne premiešajte. Siahnite po ručnom mixéri a opatrne premixujte. Najprv používajte skôr krátke pulzné mixovanie, nechceme, aby teplé a zatiaľ tekuté suroviny ako tornádo vyleteli z nádoby a postriekali všetko vrátane vás. :) Mixujte asi minútu, potom nechajte niekoľko minút stáť a chladnúť, zase premixujte a tento proces opakujte, kým nebude pohár (a teda aj produkt v ňom) vychladnutý, a krém nádherne hutný a pomerne dosť tuhý.
Keď je produkt krásne krémový a hutný, primiešajte konzervant Cosgard. Potom krém premiestnite do zvolenej nádobky – mu to pristane v skle, papieri aj v hliníku.
TIP: Konzervantu je malé množstvo, preto je potrebné presnejšie váhy, ktoré sa dajú použiť len pre nízke gramáže. Ak máte takú, ktorá nezvládne celé množstvo práve vyrobeného produktu, odoberte asi lyžicu hotového krému do malej mištičky, ktorú váha zvládne, prikvapkajte požadované množstvo Cosgardu, dobre premiešajte najskôr toto malé množstvo krému s konzervantom, a až potom zmiešajte s veľkým a hlavným zvyškom vyrobeného produktu.
Krém obsahuje vodu, takže rozhodne Cosgard alebo iný širokospektrálny konzervant použite. Výdrž výrobku závisí od mnohých faktorov, najmä ale od toho, v akom čistom prostredí, as ako umytým náradím budete pracovať (vopred všetko dobre vydezinfikujete :)). Ale pretože naša kuchyňa nie je sterilným laboratóriom, výrobok kontrolujte, a akonáhle si všimnete akékoľvek zmeny vo farbe, vôni alebo textúre krému, bez milosti sa s ním rozlúčte. Pokiaľ sa rozhodnete krém darovať, napríklad na Vianoce alebo iným príležitostiam, odporúčame ho vyrobiť najskôr mesiac vopred, nech si ho obdarovaný šťastlivec stihne poriadne užiť. :)
Ako to použiť?
Rôzne!
Ako "penové" čistítko: trochu krému rozomiete v dlaniach s vodou, premasírujte tvár, a umyte ho vodou alebo utrite vlhkou handričkou.
Ako odličovací balzam: krémom premasírujte všetky miesta na suchej tvári, ktoré chcete odlíčiť (kochajte sa, ako sa make-up začína rozpúšťať), a vlhkým odličovacím tampónom alebo handričkou všetko krásne očistite.
Ako hutný krém: natrite, čo potrebujete, premasírujte a nechajte krém, nech robí, čo vie.
Chcem to vyrobiť, ale nemám všetky suroviny!
Zmeny v zozname surovín samozrejme ovplyvnia finálny produkt, ale ak chcete pracovať s inými zložkami, skúste toto!
Kvetovú nevädzovú vodu môžete nahradiť za akýkoľvek iný hydrolát alebo za vodu destilovanú. Pokiaľ použijete vodu destilovanú, krém bude bez parfumácie.
Ak chcete produkt vegánsky, med nahraďte ďalším glycerínom.
Emulgačný vosk NF zastúpi iný kompletný emulgátor, napríklad Olivom 1000 alebo BTMS.
Namiesto kyseliny stearovej môžete skúsiť použiť cetyl alkohol alebo cetearyl alkohol.
Slnečnicový olej zastúpi iný rýchlo sa vstrebávajúci tekutý olej, ako je marhuľový, požltový, makadamový, lieskoorieškový, mandľový, hroznový, alebo ich kombinácia.
Šípkový olej svojou farbou nahradí olej mrkvový, rakytníkový alebo karanja. Ak chcete produkt biely, použite viac oleja slnečnicového.
Ak budete pridávať esenciálne oleje, kvôli použitiu krému na citlivých partiách, držte ich na maximálne 1% z celej finálnej váhy produktu a množstvo esenciálnych olejov uberte z váhy destilovanej vody (napr.: použiť chcete 0,5 gramu EO – použijete o 0,5 gramu vody viac, než je uvedené v základnom recepte).