Binchotanová tyčinka, 35 - 45 g
Novinka
Binchotanová tyčinka, 35 - 45 g
Binchotanová tyčinka, 35 - 45 g
Binchotanová tyčinka, 35 - 45 g

Binchotanová tyčinka, 35 - 45 g

ID produktu6967
Novinka
Aktívne uhlie pre prirodzenú filtráciuViac informácií
7,96 EUR 6,58 EUR bez DPH
Ihneď na odoslanie

Neviete, ako si vybrať produkt? Napíšte nám na: eshop@ekokoza.cz

Popis

Uhlie už dávno nie je len pre neposlušné deti! Tyčinka binchotan je naopak za odmenu. V Japonsku toto drevené uhlie používajú na prírodné čistenie vody už niekoľko sto rokov. Znižuje totiž množstvo chlóru, neutralizuje elektromagentické vlny, dodáva vode minerály a vyrovnáva pH. A rozdiel spoznáte aj na chuti. Tyčinka vám bude spríjemňovať pitný režim zhruba pol roka. Následne s ňou môžete vyživiť rastliny alebo ju použite ako pohlcovač pachov.

Materiál: binchotan alebo aktívne uhlie (100% prírodná surovina)

Materiál balenia: kartónová krabička vhodná pre objem: cca 1 liter vody

Ako používať binchotan?

 • Výrobca odporúča tyčinku pred prvým použitím vyvariť. Čisto z hygienických dôvodov. Tyčinku hoďte do litra pitnej vody, ideálne v sklenenej karafe alebo fľaši.
 • Už po hodine je voda z veľkej časti "prefiltrovaná", ale najlepší efekt dosiahnete po niekoľkých hodinách pôsobenia (najlepšie cez noc).
 • Odporúčame tyčinku nechať vo fľaši a jednoducho len priebežne dopĺňať vodu – tak to sami robíme.
 • Binchotam zníži množstvo chlóru, vode dodá minerálne látky a jemne sladkastú chuť.
 • Po 4-6 mesiacoch ho vymeňte za nový. Po 3 mesiacoch mu doprajte trochu lásky. Tyčinku opláchnite vodou a umyte kefou. Nepoužívajte čistiaci prostriedok.
 • Prevarte ju vo vode po dobu 10-30 minút. Nechajte voľne uschnúť – najlepšie na slnku.
 • Tyčinka by týmto procesom mala z mikropórov uvoľniť nečistoty a tým obnoviť svoje adsorpčné schopnosti.
 • Prieskumom u iných výrobcov sme však narazili na rozdielne názory čo sa týka vyvárania tyčinky. Niekto uvádza, že sa schopnosť adsorpcie vyvarením tyčinky neobnoví kvôli tomu, že toxíny sú naviazané na póry na molekulárnej úrovni, čo jednoduchým vyvarením odstrániť nemožno.
 • Odporúčame držať sa návodu výrobcu a svojim vlastným pocitom. Sami zistíte, kedy už tyčinka prestane plniť svoje filtračné schopnosti podľa chuti vody a bude treba ju vymeniť (4 až 6 mesiacov).

Čo s binchotánom, až doslúži?

 • Strčte ho do chladničky, botníku alebo do mačacieho záchodu. Skrátka blízko miest, kde sa občas chytáte za nos. Binchotan totiž vie pohlcovať aj pachy.
 • Pohnojte s ním rastliny. Zlepší kvalitu pôdy a pomôže rastlinkám k rýchlejšiemu rastu.
 • Šúpnite ho do topánok. Tyčinka pomôže vstrebať prebytočnú vlhkosť aj nepríjemný odér.
 • Čo s obalmi: Krabičku recyklujte v kontajneri na papier, prípadne ju môžete skompostovať

Ako aktívne uhlie presne funguje?

Aktívne uhlie má pórovitú štruktúru a obrovský vnútorný povrch (1 000 až 2 000 m2/g podľa druhu použitého zdroja). To znamená, že kávová lyžička aktívneho uhlia predstavuje povrch s plochou rovnajúcou sa futbalovému ihrisku. Je to enormný vnútorný povrch, ktorý mu dáva jeho jedinečnú schopnosť adsorbovať široký rozsah zložiek z kvapalnej a plynnej fázy. Podstatou procesu je fyzikálna adsorpcia. O adsorpčných schopnostiach binchotanu rozhoduje veľkosť pórov, merný povrch a chemická reaktivita povrchu.

Filtrácia je aktívna, tzn. že uhlie na svoj povrch priťahuje nepolarizované molekuly rozpustené vo vode, ktoré potom adsorbuje a difunduje do vnútornej sféry pórov. Tam sú molekuly viazané slabými Van der Waalsovými silami. Preto sa aktívne uhlie na filtráciu používa aj v profesionálnych laboratóriách.

Filtračná schopnosť binchotanu funguje skvele na nepolarizované molekuly. To zahŕňa väčšinu organických pesticídov, tensidov, fenolov a ropy, ale aj ťažkých kovov (arzén, chróm, ortuť, olovo, nikel, ai), benzénu a ďalších chemických látok. Naopak na polarizované molekuly účinný nie je.

Ako sa binchotan vyrába?

Drevo pre binchotánov pochádza z Laosu, z prierezov stromov Quercus phillyraeoides (ubamegashi dub). Najprv sa po dobu 1 mesiaca suší a potom sa vypaľuje v peci za nízkych teplôt. Na záver vypaľovania sa teplota zvýši na 1000 °C a následne rýchlo ochladí. Rýchly nárast teploty nasledovaný rýchlym ochladením spáli kôru a zanechá hladký, tvrdý povrch. Potom sa povrch tyčiniek pokrýva špeciálnym práškom z hliny, piesku a popola, čím je dosiahnutý belavý odtieň (viď. názov „biele uhlie“).

Proces tepelného spracovania tyčiniek trvá 21 dní. Drevené uhlie je potom na oboch koncoch rozrezané a vyleštené, vyčistené a sterilizované ultrazvukom (pri vysokej teplote a vysokom tlaku). Binchotany sú z hygienických dôvodov balené jednotlivo. Každá tyčinka je parou a ultrazvukom čistená, sušená a balená tak, aby bola pripravená na okamžité použitie.

Dubové drevo je nesmierne tvrdé, a to je aj jeden z dôvodov, prečo tyčinka nepláva na hladine. Počas rastu strom vstrebáva veľa živín a minerálov, ktoré potom v binchotane čiastočne zostanú a sú odovzdávané vode.

Upozornenie

Slúži na použitie výhradne s pitnou vodou.

Parametre
Dĺžka (mm)115
Jednotková váha (g)40
Veľkosť balenia (ks)1
Krajina pôvoduTaiwan
Hodnotenia a recenzie
Produkt nebol hodnotený+ pridať recenziu
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko