Bentonit, Rhassoul, Zeolit – zázračné liečivé íly

Bentonit, Rhassoul, Zeolit – zázračné liečivé íly
Novinka
Zvieratá inštinktívne jej hlinu a íl, keď cítia bolesť alebo sú choré. Ľudia vo všetkých kultúrach íly od pradávna používali najmä pre ich vysoký obsah živín, ktoré pôsobia ozdravne a odvádzajú z tela toxíny. Poďme sa na tri z nich dnes pozrieť zblízka.Viac informácií
Suroviny pre tento receptBentonitMarocký íl RhassoulZeolit
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Bentonit

Čo je to?

Bentonit je jedným z najúčinnejších ílov. Tento šedý druh ílu bol objavený iba pred 300 rokmi, vo Francúzsku, pod horou Monte Merillon. Hlavnú zložku bentonitu tvorí jemný vulkanický popol, ktorý príznačne nazývame montemerilloni. Bentonitu je prezývané aj aztécka hlina, a to z toho dôvodu, že hlinu so zložením rovnakým ako má bentonit používali aj aztécki indiáni v Amerike. A pokiaľ sa pýtate, prečo mu teda hovoríme hlavne bentonit, je to preto, že jeho najväčšie nálezisko sa nachádza v meste Fort Benton.

Bentonit sa všeobecne používa zvonka ako ílový hojivý obklad, bahenná pleťová maska, liečivý kúpeľ alebo sa pridáva do produktov starajúcich sa o pleť.

Bentonit a všetky ostatné liečivé íly obsahujú minerály vo vysokej koncentrácii, ide hlavne o kremík, vápnik, horčík, sodík, železo a draslík.

Čo to vie?

Unikátnou vlastnosťou bentonitu je jeho schopnosť vytvoriť niečo, čo by sme mohli nazvať "elektrickou energiou", keď ho zmiešame s vodou. Akonáhle sa totiž zmieša s tekutinou, jeho záporne nabité molekuly sa okamžite mnohonásobne zväčšia, ako pórovitá huba, ktorá do seba pomocou elektrickej príťažlivosti natiahne všetky toxíny (tie si totiž nesú pozitívny náboj) a už ich nepustia. Navyše telu dodá potrebné minerály. Pomocou bentonitu sa zbavíte toxínov, ťažkých kovov, chemikálií a nečistôt.

Bentonit taktiež pomáha okysličovať bunky tým, že na seba natiahne prebytočný vodík, ktorý bunka nahradí kyslíkom. Odkysľuje a neutralizuje telo a pokiaľ je správne používaný, uvedie do rovnováhy črevnú mikroflóru.

Ako to použiť?

Bentonit, a liečivé íly všeobecne, sú všestranným prírodným pomocníkom, ak ich raz vyskúšate, určite si ich zamilujete. Môžete ich užívať vnútorne aj zvonka, použitie je nesmierne jednoduché a sú bezpečné pre dospelých, deti aj zvieratá.

Tvárová maska - možno ste už navštívili kúpele alebo kozmetický salón, kde vám na tvár naniesli príjemnú bahennú masku. Tú si doma jednoducho vyrobíte z bentonitu zmiešaného s vodou. Naneste pastu na tvár, nechajte 20 minút pôsobiť a umyte. Najlepšie výsledky dosiahnete pri aplikácii masky raz alebo dvakrát týždenne.

Detoxikačný kúpeľ - vylepšite si večerný kúpeľ a do vody pridajte ¼ hrnčeka bentonitu. Taký kúpeľ uvoľňuje telo, zjemní kožu a navyše pôsobí detoxikačne.

Na koži - pasta z bentonitu a vody upokojí podráždenie kože, akné, štiepance, drobné ranky, vyrážky alebo spáleniny. Nechajte pastu na koži uschnúť a potom zmyte. Bentonit si poradí aj so svrbením kože, najmä pri prejavoch ekzému, lupienky alebo ovčích kiahní.

Zubná hygiena - schopnosti bentonitu viazať na seba kovy a zároveň poskytnúť minerály z neho tvoria ideálnu zložku zubných pást. Pretože je bentonit bez chuti a je veľmi jemný, môže byť použitý aj sám o sebe. Môžete z neho vytvoriť aj ústny výplach. V malom pohári s plastovým viečkom zmiešajte ¼ hrnčeka vody a ½ čajovej lyžičky ílu a dôkladne pretrepte, potom tekutinou vyplachujte ústnu dutinu aspoň 2 minúty.

Detský púder - čistý bentonit je vynikajúcim upokojujúcim detským púdrom, ktorý výborne poslúži pri infekcii alebo začervenaní.

Vnútorná očista - bentonit je vhodný aj na dlhodobé užívanie, každý deň si preto primiešajte pol alebo celú čajovú lyžičku do čaju alebo vody. Podporí zažívanie a dodá energiu. Íl bude pozitívne pôsobiť aj na nechty a vlasy, ktoré porastú rýchlejšie.

Pre zvieratá - chorým (a zvracajúcim) zvieratám pridajte íl do misky s vodou. Pokiaľ nechcú piť, môžete zmes podať aj orálne striekačkou. Týmto postupom zvieraťu uľavíte, rýchlejšie sa uzdraví.

Marocký íl Rhassoul

Čo je to?

Rhassoul alebo marocký íl je liečivý, starajúci sa íl vysokej kvality, ktorý vydrží celú večnosť, pokiaľ bude udržiavaný v suchu. Vie zázraky, hlavne čo sa pleti a vlasov týka. Pochádza z Maroka, z oblasti pohoria Atlas, a nikde inde na svete íl rovnakého zloženia nenájdete. Na marocký íl často narazíte v kúpeľoch a podobných wellness strediskách, kde sa využíva najmä na starostlivosť o pleť a vlasy. Tento íl môžete nájsť aj pod názvami Ghassoul, Červený íl alebo Červený marocký íl. Rhassoul vzniká vulkanickou aktivitou v kombinácii s geotermálnymi procesmi.

Skvelé a zároveň šetrné čistiace účinky Rhassoulu marocké ženy poznajú už od šiesteho storočia a používajú ho ako prírodný kondicionér, mydlo a šampón. Marocký íl sa pýši výnimočnou schopnosťou pleť vyživiť a zároveň ju zbaviť nedokonalostí, dokáže vyhladiť kožu, zjednotiť tón pleti. Klinické štúdie dokonca dokázali, že Rhassoul zvyšuje pružnosť pleti, znižuje vysušenie kože, tlmí prejavy akné, výskyt čiernych bodiek a zanešených pórov.

Rovnako ako bentonit, aj marocký íl po zmiešaní s vodou zväčší svoje častice a nasaje do nich škodliviny a toxíny. Čo ale bentonit a Rhassoul odlišujú, je obsah minerálnych látok. V marockom íle totiž nájdeme oveľa viac kremíka a horčíka, ktoré potrebuje práve naša koža. Tento íl môžete používať každý deň ako jemné mydlo, ktoré nezbaví pleť potrebných mazov, nevyvoláva alergické reakcie a prospeje pleti detskej aj problematickej. Skvele funguje aj ako odličovač alebo všestranný čistič pleti.

Ako Rhassoul použiť?

Rhassoul sa dá použiť rovnako ako ostatné liečivé íly. Medzi naše overené postupy patria:

Pleťová maska - najjednoduchší spôsob, ako Rhassoul použiť. Zmiešajte íl s vodou (ak si chcete dopriať väčšieho luxusu, siahnite po ružovej alebo trebárs nevädzovej kvetovej vode). Vytvorenú pastu naneste na tvár a po uschnutí umyte.

Vlasová maska - vytvorte riedku pastu zmiešaním 1 lyžice marockého ílu s ¼ hrnčekom vody a vmasírujte do vlasov. Nechajte pôsobiť necelú minútku a hneď spláchnite. Vo vlasoch ale íl nikdy nenechávajte uschnúť. Vytiahol by z vlasu potrebnú vlhkosť, a pretože íl po uschnutí stvrdne, mohol by vlasy polámať.

Telová maska - na vyživenie kože celého tela ílovú masku jednoducho naneste na telo pred tým, než si vleziete do vane alebo sprchy.

Marocký íl môže byť rovnako ako ostatné liečivé íly používaný v množstve ďalších receptov a praktík, pre vlasový detox, bahennú masku, detoxikačný kúpeľ nôh alebo detox podpazušia.

V čom je marocký íl iný?

Vnútorné použitie - na rozdiel od iných liečivých ílov by ste Rhassoul nemali užívať vnútorne.

Zeolit

Čo je to?

Zeolit tvorí kryštalické hydratované alumosilikáty alkalických kovov a kovov alkalických zemín. Vzniká prirodzeným zmiešaním lávy a vody. Jedinečnosť zeolitu sa skrýva v jeho priestorovom usporiadaní atómov. Tie vytvárajú štruktúry podobné včeliemu plástu, do ktorých sa zachytávajú látky všetkých skupenstiev. Zeolit teda dokáže výborne nadviazať všemožné škodliviny, ťažké kovy a toxíny.

Meno zeolitu dal v 18. storočí švédsky mineralóg Axel Fredrik Cronstedt. Ten si všimol, že pokiaľ rýchlo ohrieva prírodné minerály, kamene sa začnú pohybovať. Kamene potom pomenoval gréckym slovom zeolit, ktorý prekladáme ako "kamene ktoré vria".

Ako zeolit použiť?

Zeolit skvele pôsobí predovšetkým na pleť, použite ho obdobne ako ostatné íly.

Pleťová maska - zo zeolitu vytvoríte skvelú detoxikačnú pleťovú masku. Zmiešajte lyžicu zeolitu s 2 lyžicami vody. Pastu naneste na tvár a nechajte hodinku pôsobiť (pri zeolite platí čím dlhšie, tým lepšie, ak sa nikam neponáhľate, nechajte masku na tvári pokojne oveľa dlhšie). Potom zmyte. Zeolit čistí kožu do hĺbky a zbavuje pleť nedokonalosťou.

Každodenný čistiaci prípravok - vytvorte rovnakú zmes ako na pleťovú masku, ale tvár pastou namasírujte a asi po minútke zmyte. Koža sa nevysuší, preto je bezpečné tento postup vykonávať každý deň. Ak sa chcete rozmaznávať a túžite po ešte väčšej výžive a zvlhčení pokožky, namiesto vody použite svoj obľúbený pleťový olej, našim obľúbencom je treba brusnicový. Potom odlíčte oči a naneste na pleť krém (napríklad tento luxusný s koenzýmom Q10).

Peeling – zeolit je pre peeling ako stvorený. Do mištičky vsypte 1 čajovú lyžičku zeolitu a pomocou jemného štetca malými krúživými pohybmi zapracujte zeolit do pleti. Buďte opatrní v oblasti s jemnou kožou, najmä okolo očí, a prášok nevdychujte. Po dokončení procedúry jednoducho umyte tvár handričkou navlhčenou teplou vodou. Aby sa uzavreli póry a znížilo sa prípadné jemné podráždenie, pleť na záver opláchnite studenou vodou.

Dôležitá poznámka - žiadny íl by nemal prísť do kontaktu s ničím kovovým, kov znižuje ich účinnosť. S vodou ich najlepšie zmiešate pretrepaním v pohári s plastovým viečkom, pastu vždy miešajte plastovou lyžičkou alebo metličkou. Pokiaľ íly užívate vnútorne, konzumujte ich aspoň hodinu pred jedlom alebo hodinu po jedle. Majte na pamäti, že íly na seba naviažu ostatné látky, pokiaľ teda užívate lieky alebo doplnky stravy, s ílom počkajte aspoň 2 hodiny, aby účinnosť liečiv nebola ovplyvnená. Ak máte zdravotné ťažkosti, vždy sa najskôr poraďte so svojím lekárom, než sa pustíte do vnútorného užívania ílu.

Poznáte liečivé íly? Ako ste sa o nich dozvedeli a ktorý je váš najobľúbenejší?

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko