Budete potrebovať:
- aloe vera gél
- sušené kokosové mlieko
- prášok z medu
- arganový olej
- tekutý hodváb
- EO santalové drevo
- fľaštičku na kondicionér, prípadne aj pipetu a špajľu
Postup:
Neskôr si pripravte fľaštičku, v ktorej plánujete kondicionér uchovávať – moja má 50 ml, a nasledujúce hodnoty ingrediencií odvodzujem od jej veľkosti, berte toto teda na vedomie a prípadne množstvo prispôsobte svojim potrebám.
Presejte 1 kávovú lyžičku prášku z medu a 2 kávové lyžičky sušeného kokosového mlieka ; cez lievik alebo zložený papier prehoďte do vašej fľaštičky.
Nasleduje veľké pipetovanie . Čistou pipetou naberte 5 ml tekutého hodvábu a preneste tekutinu do fľaštičky, pridajte aj 5 ml arganového oleja . Pipetu vám môžu nahradiť odmeriavacie lyžice, ktoré mám osobne veľmi rada, s pipetami ale rada spomínam na časy, kedy sme ich na gymple kradli z chemickej laborky a jedli s nimi desiatu vrátane jej pevných častí. (Pubertálny prejav vzdoru a hustosti, zrejme.)
2-3x kvapnite z pohára s esenciálnym olejom santalového dreva . Pokiaľ na drevitú arómu nie ste, môžete esenciálny olej vynechať či ho nahradiť iným, ale má v kondicionéri svoj účel. Aj keď uznávam, že mierne prebije sladkú kokosovú vôňu , ktorú celému mixu prepožičiava sušené kokosové mlieko.
Nakoniec stačí doplniť obsah fľaštičky gélom aloe vera . Ak máte poruke špajľu, celý mix opatrne premiešajte, než zaskrutkujete viečko a urobíte zo seba kondicionérového barmana . Po minúte trasenia by mal byť kondicionér krásne homogénny; jeho výsledná štruktúra je totožná s kondicionérmi, na ktoré sme všetky zvyknuté.
Hotovo! Váš nový kondicionér používajte tak, ako ste zvyknuté; stačí naniesť po šampónovaní do dĺžok vlasov, pár chvíľ počkať a zmyť. Alebo ho skúste použiť ako masku - naneste do mokrých vlasov, zabaľte pod igelitovú čiapku a za 15-20 minút zmyte.
Prečo to funguje?
Hlavná zložka, gél z aloe vera , je jednoducho bomba, či už ho použijete v krémoch, alebo vo vlasovej kozmetike. V lasy nezaťaží, ale posilní, vyživí a dodá lesku ; aj keď na ten lesk tu máme inú hviezdu – tekutý hodváb.
Tekutý hodváb , respektíve hodvábne proteíny, pomáhajú zaceliť zničené vlasové bunky , čím dodávajú vlasom na sile, ale napomáhajú aj rozčesávaniu vlasov. Zacelené a tým pádom uhladenejšie vlasy znamenajú aj vyšší lesk. Okrem toho je tekutý hodváb aj bojovníkom proti vysúšaniu vlasov.
Na zachovanie vlahy je však expertom arganový olej – dodáva výživu a vlasy chráni proti vonkajším vplyvom, zmierniť by mal aj následky prípadného fénovania, žehlenia a podobných ľudských vymožeností. Pokiaľ máte vlasy veľmi vysušené, nebojte sa pomer arganového oleja mierne zvýšiť – pridávajte ale naozaj po troškách. Z ľahkého kondicionéra by sa vám mohla stať diabolská vec , ktorá vám dodá vzhľad, ako by ste si chodili umývať hlavu do friťakov z mekáča.
Vitamín E a tuky obsiahnuté v kokosovom mlieku dodajú vlasom šťavu; unavené konce dostanú vlahu aj lesk navyše. A prášok z medu je taktiež borec, čo sa ochrane proti vysúšaniu týka; radí sa medzi najlepšie prírodné zvlhčovače vôbec.
EO santalové drevo sa považuje za jedného z najlepších bojovníkov proti rozstrapkaným končekom. Ak vám drevnatá aróma nesedí, vyskúšajte napríklad harmanček alebo šalviu. Každopádne - vedeli ste, že s antalové drevo je silne afrodiziakálna ? Stačí vám pohodiť hlavou, a svet vám leží pri nohách;)
Osobne som z kondicionéru úplne nadšená . Aróma nie je silná, ale je veľmi príjemná , vlasy nie sú zaťažené, rozčesávajú sa dobre. Hoci kondicionér obsahuje toľko výživných zložiek aj samotný olej, vlasy nepôsobia mastne, ale na prvý pohľad sú zdravé a vyživené.
A celý recept, prípadne ďalšie nájdete tu:
http://kissabee.blogspot.cz/2014/11/diy-bajecny-vlasovy-kondicioner-ft.html
Míša