Ako vyrobiť semienkové gule pre vtáčiky – domáci vegán variant aj klasika z loja

45 min
Jednoduché
Ako vyrobiť semienkové gule pre vtáčiky – domáci vegán variant aj klasika z loja
Jednoduchý návod na výrobu domácich lojových i čisto rastlinných gulí pre vtáky a ďalšie zvieractvo bez plastových sieťok za použitia formy na sviečky alebo šumivky. Zmysluplná zábava pre veľkých aj malých!Viac informácií
Suroviny pre tento receptKokosový tukOrechyDatle bez jadierForma na sviečky
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Opäť prišiel čas, kedy treba spomenúť na vtáčiky v záhradách a snáď aj v lesoch a potešiť ich trochou výživy navyše. Semienkové gule alebo iné závesné dobroty na báze tuku, semien, obilnín a sušeného ovocia vtáčiky milujú. A my zase milujeme ten príjemný pohľad na lietavého kamaráta pochutnávajúceho si na dobrotách a hrejivý pocit spolupatričnosti s prírodou.

Semienkové gule, často bohužiaľ v plastovej sieťke, dnes môžeme kúpiť skoro v každom supermarkete. Nás ale baví vyrábať ich doma. Práca s tukom a semienkami je farebná, zábavná a voňavá a poskytuje zmysluplnú hravú činnosť malým aj veľkým deťom a dospelým. Obzvlášť keď výrobu doplní aj spoločná prechádzka do prírody s cieľom zavesenia potravy na stromy a rozprávanie si o lese, zvieratkách a vzájomnej pomoci. Tvorenie semienkových dobrôt potom zvládne byť aj niekoľkodňovým programom. :)

Najmä ak ste osobami preferujúcou produkty rastlinného pôvodu, určite oceníte aj našu vegánsku verziu semienkovej výživy pre zvieratá.

Klasické vtáčie gule vyrobené z loja – živočíšneho tuku – určite poznáte. My sme ale hľadali alternatívu rastlinnú. A našli! Loj výborne nahradí kokosový tuk. Výborne sa s ním pracuje, parádne funguje a podľa odborníkov je pre vtáčiky úplne bezpečný a veľmi prospešný.

Ako forma prepychovo poslúži forma na výrobu sviečok, s ktorou sa vďaka otvoru pre knôt pracuje najlepšie, ale tvorenie zvládnete aj s formou na šumivky či s inými silikónovými formičkami. Pokiaľ nemáte ani jedno, určite vymyslíte aj ďalší spôsob – my sme vyskúšali aj plastový obal od sušienok, ktorý pred vyhodením do žltého kontajnera aspoň dostal ďalšie využitie.

Pripravte si misy, prírodné povrázky a formičky. Ideme miešať!

Čo je na to potrebné?

- Kokosový tuk (alebo loj)

- Arašidové maslo (chrumkavé)

- Ovsené vločky a ďalšie obilniny

- Zmes semien a obilia = lúpaná aj nelúpaná slnečnica, dyňa, pšeno, otruby, pohánka, krúpy atď.

- Zmes orechov: vlašské orechy, mandle, kešu

- Sušené ovocie: datle bez jadier, hrozienka atď. (skôr menej ako viac)

- Forma na sviečky (Modré formy na sviečku, gule alebo Plastová forma na sviečku, vajíčko), forma na šumivky (Forma na šumivky, plast alebo Nerezová forma na šumivky či Silikónová forma, donut)

Ako na to?

Tuk a arašidové maslo (ak ho používate) na nižšej teplote rozpustite v kastróliku a primiešajte zvyšok suchých dobrôt. Nám sa osvedčil pomer 1,5 dielu tuku na 2 diely sypkej zmesi. Premiešajte a chvíľu počkajte, až suché suroviny absorbujú časť tekutého tuku a všetko sa pekne spojí a začne "lepiť" .

Medzitým si pripravte formy, do ktorých otvorom na knôt prevlečte povrázky (pri použití foriem na sviečky), prípadne si povrázky iba pripravte (pri použití iných foriem).

Lepivou zmesou naplňte obe polovice formy (na sviečky a na šumivky) a potom polovice spojte k sebe. Pokiaľ ste vybrali formu iných tvarov, naplňte celú formu. Záleží na vás, či chcete povrázok ukotviť dovnútra alebo či povrázkom obviažete hotové kusy.

Zmes nechajte vo formách v chlade stuhnúť – v mrazničke, v chladničke alebo jednoducho za oknom pri chladnom počasí.

Keď bude zmes tvrdá, vyberte alebo vylúpnite hotové semienkové dobroty z foriem, ak je to potrebné, obviažte povrázkom a zaveste na stromy.

Nech sa vám všetko spojené s výrobou páči!

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko