Ako si vyrobiť formu na mydlo alebo sviečky

Ako si vyrobiť formu na mydlo alebo sviečky
Vyrobiť si doma formu na mydlo alebo sviečku nie je vôbec zložité. Poďme na to!Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Čo si budeme hovoriť, výsledná podoba našich výrobkov je nesmierne dôležitá. Čo z toho, že sa nám podarilo vyrobiť báječné domáce prírodné mydlo, keď vyzerá ako hruda masla. A obzvlášť dôležitá je finálna podoba pri obdarovávaní blízkych. Aj keď existuje pomerne široká ponuka silikónových formičiek, môže sa stať, že nesplní vašu predstavu. Poďme sa teda tentoraz zamerať na to, ako si vyrobiť formu vlastnú.

Dôležité je mať vhodný objekt, z ktorého si budete chcieť formu vytvoriť. V našom prípade to je keramická koza a plastový medveď. Ďalej budete potrebovať silikón, teda Lukopren. Ide o univerzálny silikón, ktorý má atest pre styk s potravinami, teda je to látka bezpečná.

Najskôr treba odhadnúť, koľko hmoty budete potrebovať na zaliatie vašej formičky. Pokiaľ nemáte dobrý odhad, pripravte si vždy 100 gramov zmesi, a keď vám bude chýbať, jednoducho si primiešate ďalšie. Odvážte si teda 100 gramov silikónu a pridajte katalyzátor, dôkladne premiešajte, ale snažte sa nevytvoriť vzduchové bublinky.

Vyberte si vhodný model a umiestnite ho do nejakej nádobky, ideálne takej, ktorá pôjde následne rozrezať.

Potom model zalejte pripravenou zmesou lukoprénu a katalyzátora.

5

Po stvrdnutí silikónu (12-24 hodín) formu rozrežte.

7

DSC_0214

Odkrojte časť silikónu, aby ste dokázali model vylúpnuť von.

Nami vyrobenú silikónovú formu potom opäť vložíme do misky a máme hotovo. Ak formu zalejem mydlom, budem mať krásne okrúhle mydielko s vystúpeným reliéfom kamzíka.

DSC_0216

Silikón z modelu preberá všetky jemné detaily. A obdobne budeme postupovať pri príprave 3D modelu. Vezmeme vhodný model a ten vložíme do vhodnej plastovej nádoby (ide o to, aby nám potom išla pekne rozrezať). Pomaličky zalievame silikónom. Na zaliatie medveďa bolo treba 300 gramov hmoty.

6Po zaschnutí opäť formičku opatrne rozrežeme. A silikónový korpus rozrežeme pozdĺžne napoly. Tu opatrne, nech si nezničíte model. Výsledkom sú dve polovice formy. Ak pridáte obe polovice k sebe,

DSC_0219

DSC_0220

vytvoríte si hore vhodný nalievací otvor, ktorým budete nalievať mydlo alebo vosk (v prípade sviečky vám vrchom povedie aj knôt).

A máme hotovo!

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko